16

Fallout 4: Tipy do začátku

V následujícím článku jsem dal dohromady několik tipů do začátku hry, pokud doplníte dotazy dolů pod článek, rád budu rozšiřovat a doplňovat informace, které zde nenajdete.

Tvorba postavy

Hned na začátku si jako u většiny rpg vytvoříte svou postavu. Tady je to ovšem o dost důležitější než v jiných hrách. Ve hře je celkem 7 vlastností známých pod zkratkou S.P.E.C.I.A.L. (Každé písmeno znamená jednu vlastnost Strength, Perception, Endurance, Charisma, Intelligence, Agility a Luck). Kromě toho přidá každý bod dané vlastnosti do výbavy nový perk, což je speciální schopnost, jenž má obvykle několik úrovní. Předem je dobré si promyslet, jakým stylem chcete hru hrát, protože byste si měli perky vybrat přesně podle toho. Na začátek doporučuji rozdělit body rovnoměrně po 3 bodech a zbytek podle toho, jakým směrem se chcete uchýlit. Nejlepší je se podívat na perky do kategorie Endurance a Luck, kde se skrývá hned několik skvělých perků. Pokud budete chtít rozvíjet osady, tak i charisma byste měli dostat n a úroveň 6, abyste aktivovali perk Local Leader, jenž je nutný pro stavbu několika obchodů.

Zdraví a radiace

Tyto dvě věci jdou společně ruku v ruce, protože zdraví vám umožňuje přežívat ve světě, co možná nejdéle. Problém je v tom, že v postapokalyptickém světě plném radiace je ozáření velkým problémem, který vaše zdraví ovlivňuje. Standardně je ukazatel zdraví zelený a pokud budete vystaveni radiaci, tak se vám natrvalo ubude část zdraví a bude nahrazena červeným ukazatelem radiace. Ta může být vyléčena u doktora nebo pomocí předmětu Rad Away a zároveň si můžete zvýšit odolnost proti radiaci použitím předmětu RadX nebo určitým brněním. Co se zdraví týče, tak to se dá vyléčit hned několika způsoby: doktor, voda (ať už čistá nebo ozářená), jídlo nebo předměty jako Stimpak. Stimpak i RadAway vám v základu vyléčí 40% zdraví, resp. ozáření, přičemž efekt můžete vylepšit použitím perku Medic. Ten vám na maximální úrovni vyléčí rovných 100%, což určitě přijde vhod. Ve hře je navíc několik skvělých perků v kategorii Endurance, které vám umožní, aby vám například radiace doplnila život nebo se z vás stanou kanibalové a pojídáním lidí, ghoulů a super mutantů si doplníte život.

Zbraně a brnění

Ve hře samotné máte k dispozici velké množství zbraní a to od klasické pistole, brokovnice, útočné pušky až po laserové pušky a další vědecky založené vybavení. Jelikož perky prolínají hru od začátku až do konce, je dobré si vybrat, na co se chcete specializovat protože perky vám mohou zvednout například poškození nebo přesnost se zbraněmi, což přijde vhod hlavně na vyšší obtížnost. Na speciálních stolech lze navíc vylepšovat zbraně a brnění pomocí tzv. módů, kterých je mnoho a přímo ovlivňují vlastnosti daného předmětu. Mody vyšších úrovní lze používat až po vylepšení perků jako Armorer, Nut Gun nebo Science, proto se dopředu rozhodněte, jakým směrem se vydáte a nevylepšujte všechny jen trochu, místo toho raději vylepšete vybraný perk na maximum.

Párty boy nebo samotář

Společníci jsou jakýmsi vylepšením ve hře samotné a pomocí v boji. Navíc dokáží unést část vybavení, které posbíráte během putování a následně ho můžete prodat nebo rozebrat a získat tak peníze či materiály. To jestli toho chcete využít si rozmyslete hned na začátku, protože perky vám značně ovlivní hru. Existuje perk Lone Wanderer, který vás zvýhodní pokud budete bojovat jako samotář a investujete do tohoto perku všechny 3 body, tak se vám zvýší nosnost o 100, zároveň obdržíte o 30% menší poškození a také se zvýší poškození, které uštědříte nepřátelům o 20%. Pokud ovšem budete hrát se společníkem, máte zde možnost útočit na nepřátele ze dvou stran a nechat od sebe odlákat pozornost, takže je dobré se rozhodnout ihned. S postavami si navíc můžete rozvíjet vztahy, k čemuž dopíšu zbytek později, protože jsem jel cestou vlka samotáře.

Frakce

Ve hře se nachází celkem 4 frakce a konkrétně se jedná o skupiny MinuteMen, Brotherhood of Steel, Railroad a Institute. Ačkoliv docela dlouho budete moci podporovat všechny 4 současně a i když budete lidi z jednotlivých skupin zabíjet, tak se toho moc nestane. Nicméně se dříve či později dostanete do bodu, kde se jediným rozhodnutím rozkmotříte s celou frakcí a ta se stane vaším nepřítelem. Během hry byste tedy měli sympatizovat jen s jednou skupinou, protože k této volbě budete následně donuceni. Výběr frakce následně pravděpodobně ovlivní i samotný konec hry. Což je aspoň jakousi náhražkou chybějícího morálního systému.

Osady

Krátce po začátku hry se dostanete do Sanctuary Hills, kde si můžete vybudovat osadu a přilákat nové osadníky. Postupně navíc budete pro osady plnit úkoly, které se sice neustále opakují, ale i tak je to pěkným osvěžením hry. Ve hře můžete budovat domky, ty vybavit nábytkem a následně připravit dostatek vody a jídla pro vaše osadníky. Navíc se ocitáte v pustině, kde řádí nepřátelé a tak budete muset postavit obranu za pomocí hlídkových věží, kulometných věží nebo dělostřelectva. Ke všem těmto činnostem používáte odpad, který sbíráte všude po světě a jenž můžete rozebrat na součástky. Ty jsou docela těžké a tak rozhodně nenoste vše u sebe a schovávejte si je do pracovního stolu workbench, přes který můžete jednotlivé věci stavět. Do budoucna si navíc můžete vybudovat zásobovací síť, což uděláte tak, že ve stavitelském módu dojdete k osadníkovi a jakmile bude zářit, zmáčkněte RB na Xone nebo R1 na PS4 a zvolíte supply line, pak jen vyberete místo kam má dotyčný cestovat. Tyto zásobovací cesty si můžete zkontrolovat na mapě, když zmáčknete LB (L1) a uvidíte tak jednotlivé zásobovací cesty. To ve finále znamená, že vám stačí odkládat všechny komponenty na jednom místě a budete je moci používat ve všech osadách. Jednotlivým osadníkům rovněž nezapomínejte rozdělit práci, protože některé věci jako obchody nebo starost o rostliny se o sebe samy nepostarají. Osady opravdu nepodceňujte, protože když budete chytří, tak se pro vás stanou zlatým dolem.

Power Armor

Jedná se o speciální brnění, které fanoušci znají a je mezi nimi dost oblíbené. V tomto díle se ovšem určité věci změnili a tak se s nimi seznámíme. Ačkoliv brnění najdete hned na začátku hry, tak k jeho plnému chodu potřebujete tzv. Fusion Core, které je pohánějí a následně má brnění plnou funkčnost. Bez těchto baterií je můžete sice přenášet, ale například pipboy je nepoužitelný a tak si jeho benefity neužijete. Jádra Fusion Core jsou standardně nabity naplno a používáním akcí jako běhání nebo V.A.T.S. ji vyčerpáváte. Naštěstí se dají nalézt všude po světě nebo koupit u obchodníku, kde jsou dost drahé a tak brnění začnete používat až později. Jeho výhodou je hlavně velká odolnost proti radiaci, takže bude obrovskou pomocí až postoupíte do části Glowing Sea.

V.A.T.S. a bojový systém

Ve hře můžete bojovat dvěma způsoby a to v reálném čase, kde můžete střílet jako v kterékoliv jiné hře, tak i tzv. V.A.T.S.  režimu, který je jakousi strategickou volbou, během které můžete zaútočit na určité části těla a ihned vidíte, s jakou přesností zaútočíte. Pokud navíc tento režim využíváte, tak lze čas od času použít kritickou střelu, která nikdy nemine a navíc způsobí extra poškození. Pokud použijete během souboje přikrčení a zaútočíte, aniž by si vás nepřítel všiml, tak způsobíte dvojnásobné poškození, které navíc můžete umocnit pomocí perku Ninja.

xDante1986

16 Comments

 1. Ahoj mám dotaz. Nejsem zrovna dobrý v angličtině, tak potrebuju poradit. Když si ve fallout 4 sam postavim větší barák. Jak to mám udělat aby byl všude zásoben elektřinou, tak abych vsude mohl mít světla a ty fungovala… dekuji za odpoveď.

  • Ahoj, nejjednodušší je vždy postavit generátor, od něj natáhnout na stožár a na budovy lze pokud se nepletu umístit svod, na který to upevníš. Kdybys měl náhodou ještě problémy, dej vědět, skočil bych přímo do hry a podíval bych se, jak to přesně bylo.

 2. Podle me je nejlepsi co nejdrive najit Cambridge Police Station tam udelat ukol pro paladina Danse a pak lze plnit ukoly pro Knighta Rhyse a Haylen. Lze to opakovat stale do kola a dava to celkem dost expu. Jeden ukol je najit a znicit nejakou postavu a druhy najit nejakou vec. Nevim jestli je to chyba v programu ale veskery predmety ktere tam pozbirate jsou tam pri dalsim ukolu znova. Pak se da par expu ziskat na trezorech staci odemknout trezor pak ho v pocitaci zamknout a zase odemknout atd atd atd porad do kola. 🙂

 3. Me by zajimalo jestli veci ktery chci rozebrat rozebere sam nebo jestli ktomu neco potrebuju aby to slo. Dik

 4. Ahoj potřeboval bych poradit když lezu do obleku a z obleku tak mi po 5 mizí nosnost a z 380 jsem na 340 😑 jak ji prosím získám zpět

  • Na jednotlivých častiach brnenia (armor) máš možnosť vylepšenia “kapsy” resp. “hluboké kapsy” (pocketed, deep pocketed), ktoré zvyšujú nosnosť. Ale ak použiješ Power armor, tieto bonusy prestanú platiť, kým ho máš na sebe.

 5. Ahoj potrebuji radu, mam perk lone wanderer a chodim bez spolecniku, akorat ted jsem potkal v trinity tower mutanta stronga a jen pro srandu ho s sebou vzal, ale po chvili jsem mu naridil aby pockal a od te doby, jako bych ten perk ztratil. Vsiml jsem si toho u nosnosti. Jak se prosim definitivne zbavim spolecnika?

  • Ahoj,

   rád bych pomohl, ale je to opravdu dlouho, co jsem hrál a pamatuji si, že mi stačilo společníka jak říkáš jen poslat pryč. Zkus ho najít v tom velkém městě jak tě čekají a promluvit si s ním ap řípadně mi tu jen přepiš nabídku co říká. Nevím jestli tam nebyla nějaká druhá volba….

  • Ahoj, k tomu, aby tě společník opustil mu nestačí říct, aby počkal, protože on sice čeká na místě, ale pořád je brán jako tvůj společník (údajně se po delší době nečinnosti vrátí na svoje původní místo), ale musíš mu v dialogu dát (alespoň u psa) mluvit (talk) – rozchod (dismiss) – a následně musíš vybrat lokalitu, kam se má dotyčný společník vrátit 🙂 PS: doufám, že jsem pomohl 🙂

 6. Lidi potrebuju par rad 🙂 snad se nekdo najde…za prve nejlepsi armor Ballistic se mi neotevre po splneni ukolu v railroad i kdyz vsude na utube rikaji ze ano..resp kdyz otevru armor stul nikdy se tam neukaze ze mam u sebe suits bassebal nebo military atd ktere k tomu jsou potreba. Dalsi vec mozna je to nejaky bug jen u me nvm.Pri ukolech pro Bobi v dobrysoused lokaci mi v zadnem pripade nejde sednou na zidli a dostat se k terminalu a tim padem otevrit safe. Jinak hra uzasna jsem zavisly a rozhodne chci platinu trofejku 😀

 7. Zdravim. Prosim o radu. Odinstaloval som omylom steam. Fallout4 zostal nainstalovany. Po opätovnom nainstalovani Steamu v Knihovne vidim hru Fallout4, ale vedla je policko instalovat Fallout4 a to nechcem. Poradi mi niekto ako spustim hru bez toho aby som ju musel preinstalovavat a aby som neprisiel o save? Moc dakujem.

  • Ahoj, nejjednodušší bude asi zálohu savu udělat a přeinstalovat…ale zkus spustit přes ikonu hry, ne přes start na steamu :).

 8. Ahoj,
  hned v prvej hlavnej ulohe kde som prisla do Concoru, vystrielala najazdnikov, stretla sa ludmi vo vnutri muzea, vzala energozbroj, a znicila deathlcaw, stale mi pise “vycistite concord od nepriatelov”. hodinu som sa motala po concorde presla som skoro vetky budovy aj cele podzemie a stale ma nechce posunut dalej aby som sla za cernochom a dokocila ulohu. viete mi poradit?
  Dakujem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověření, že nejste robot: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..