Final Fantasy XV: Tipy do začátku hry

PS4 Xbox One

V následující sekci se podíváme na několik tipů a informací k Final Fantasy XV.

1. Nespěchejte

Hra nabízí spoustu možností a opravdu rozlehlý svět. Pravdou však je, že zpočátku bude vaše cesta velmi trnitá a než si zvyknete na herní mechanismy, tak se zbytečně nepouštějte mimo osady, protože zde čeká spousta nebezpečných nepřátel. V kapitole 3 navíc zpřístupníte většinu mapy včetně regionů Duscae a Cleigne, takže budete mít daleko více možností.

2. Chocobo

Chocobo by se dal nejlépe charakterizovat jako velké přerostlé kuře. Jedná se o ptáky, které můžete využívat nejen k vaší přepravě, ale také s nimi závodit a díky jejich levelování i jako výpomoc v boji. Chocoba můžete poprvé získat v kapitole 3, kde se dostanete do lokace Wiz Chocobo Post. Stačí když ve správný čas kývnete na Promptovu nabídku a vydáte se splnit lov na monstrum Deadeye. Jejich hlavní výhodou oproti autu Regalia je tam, že s nimi můžete kamkoliv a pomohou vám překonat i překážky, které normálně nepřeskočíte.

3. Levelování

Jako v každém jiném RPG i zde získáváte zkušenosti a to hlavně za úkoly (hlavní či vedlejší), a nebo za zabíjení monster. Hlavní rozdíl je ovšem v tom jak levelujete, protože získání expů samo o sobě nic neznamená, dokud si neodpočinete. Ve své podstatě máte dvě možnosti – v přírodě v kempu či v osadách, kde máte k dispozici motely, hotely či karavany.

4. Odpočinek: kemp nebo hotel?

Ačkoliv se to může zdát jako banalita, tak je velký rozdíl v tom, jestli odpočíváte v divočině nebo v osadách. Pokud si odpočinete v kempu, tak máte výhodu v tom, že vám Noctis může připravit jídlo, které vám dočasně může zvýšit HP, sílu útoku nebo ovlivnit další statistiky. Bohužel jsou vaše zkušenosti převáděny v poměru 1:1 a tak levelujete postavy pomaleji. Pokud se rozhodnete pro odpočinek v osadě, tak sice zaplatíte peníze, ale získané expy jsou převáděny ve vyšším poměru. K dispozici jsou karavany, kde jsou expy převáděny v poměru 1,2:1 (cena 30 Gil), motely v poměru 1,5:1 (cena 300 Gil) a nakonec dva luxusní hotely. Prvním je ten v Galdin Quay, kde je převod 2:1 (cena 10 000 Gil) a druhým pak ten v Altissi, kde je převodový poměr dokonce 3:1 (cena 30 000 Gil). Volba je jen na vás, a pokud chcete využívat obě možnosti, tak během spánku v kempech použijte předmět Nixperience Band. Díky němu totiž zajistíte, že během spánku nepoužijete Expy a můžete je nahromadit a následně použít v jednom z luxusních hotelů, kde je lépe využijete.

5. Jídlo

Jídlo je nedílnou součástí celé hry a dokáže zvrátit bitvu, pokud ho umíte správně použít. Nejenže za něj máte bonusy, ale pokud sníte jídlo, které je oblíbeným jídlem někoho ze čtveřice, tak daná postava získá vyšší četnost kritických útoků. U Noctise také zvýší o 100% nárůst jeho tech baru. Jídlo si můžete uvařit sami z ingrediencí, které najdete a to v kempu, nebo si ho můžete koupit v osadách za těžce vydělané peníze. Volba je tedy jen na vás, vaší peněžence a také množství zásob, ze kterých lze vařit.

6. Společníci a techniky

V samotném boji můžete ovládat napřímo pouze Noctise, což ale neznamená, že ostatní jsou naprosto k ničemu. Pokud zmáčknete tlačítko LB (L1) objeví se nabídka technik, kterou podle postavy následně vyberete analogovou šipkou. Technik je několik druhů a dokážou způsobit velké poškození, omráčit nepřítele, nebo vás podpořit léčením. Možností je opravdu hodně, takže je jen na vás, kterou z nich si vyberete. Podle typu techniky vám spotřebují 1-3 části tech baru, což je zelená čára ve vašem HUD zobrazení, která se během boje postupně nabíjí.

7. Zdraví

Tento díl FF má trošku jiný systém než bylo obvyklé a postavy mají v podstatě 2 ukazatele zdraví. Ten první je plně aktivní a během něj máte postavu plně k dispozici. Když klesne na 0, tak se dostanete do stavu Danger a nemůžete bojovat. V tu chvíli se stále můžete pohybovat a během toho vám klesá druhý ukazatel směrem dolů. Zastavit to můžete tím, že se vyléčíte, ale už vám zdraví nevystoupá na maximum, ale na hladinu, kde se zastavil Danger ukazatel. Druhou variantou je, že vás zachrání vaši spolubojovníci, na což bych osobně nespoléhal. Pokud ovšem chcete zdraví zase na maximum, tak použijte některý z elixírů. Ještě stojí za zmínku, že pokud vaše zdraví klesne ve stavu Danger na 0, tak se můžete navrátit mezi živé použitím předmětu Phoenix Down, který vás nejen oživí, ale také doplní zdraví na maximum.

8. Necestujte přes noc

V první fázi hry jste odkázáni na vaše manuální řízení nebo na Ignise, který nechce cestovat přes noc a to z dobrého důvodu. Přes noc vás mohou napadnout monstra i na cestách a je opravdu nebezpečné se pohybovat, proto to zbytečně nezkoušejte, dokud nebudete mít alespoň 20-25. level.

9. Sprintování

V menu hry si zapněte možnost Stamina Meter na On, díky čemuž uvidíte ukazatel své výdrže. Hra má jednu vychytávku a to možnost využívat téměř neomezené výdrže při sprintu. Jakmile budete téměř na dně se staminou, tak pusťte tlačítko pro sprint a znovu ho zmáčkněte. Pokud to uděláte správně, tak postava chytne druhý dech a doplní se vám ukazatel. Nyní stačí jen trénovat a o výdrž se už nebudete muset starat.

10. Obchody

V každém městě navštěvujte obchody, nakupte si lepší vybavení a neustále si udržujte zásoby léčebných prostředků na slušné úrovni. Pokud jste navíc ve svém autě někde v divočině a zjistíte, že jste na tom zle, tak auto má vestavěný obchod, který lze rovněž využít. Mimo jiné mají obchody v nabídce i klíčové předměty (Key Item), kde se nachází třeba vybrané songy ze starších dílů Final Fantasy, nové recepty a spoustu dalších věcí.

11. Skillování postav

Každá postava vyniká v určité dovednosti. Noctis v rybaření, Gladiolus v přežití, které se zlepšuje běháním, Ignis ve vaření a Prompto ve fotografování. Každá schopnost má celkem 10. Úrovní a za každou z nich získáte nějaké to vylepšení, takže se je v každém případě snažte vylepšovat co jen to půjde.

12. AP body a strom schopností Ascension

Ascension strom obsahuje mnoho kategorií jako například boj, magie, léčení, arminger, techniky nebo statistiky. V nich si můžete za AP body nakoupit speciální pasivní schopnosti, které vám usnadní přežití. Jako první se určitě zaměřte na schopnosti, které vám garantují extra AP za táboření, jízdu v autě nebo na Chocobovi, podle toho co preferujete a spousty dalších. Díky tomu i zajistíte neustálý přísun AP bodů, které získáte i jinak, než jen bojem.

13. Boj a blokování úderů

Boj se tentokrát odehrává ve skutečném čase, ale i tak je možné zapnout wait mód, kdy se hra pozastaví, když se zrovna nehýbete. Toho jde využívat pro lepší taktizování v boji a hodí se hlavně při těžších soubojích. V boji se naučte používat schopnost Warp Strike, jejíž poškození se násobí se vzdáleností, ze které útočíte. Dokážete se tak na velkou vzdálenost přenést k nepříteli, zaútočit a následně pokračovat kombem. Blokování úderů se může zdát jednoduché, ale hra tak nějak evokuje, že blokujete pomocí X, resp. □. To hlavní je ovšem v tom, že tlačítko musíte zmáčknout a podržet, což je opravdu důležité, pro vykrytí úderu a následného protiútoku, který lze nepříteli zasadit, pokud útok vykryjete těsně předtím, než vás zasáhne.

14. Magie

Magie je v tomhle díle úplně jiná, než kdy předtím a nejvíc asi připomíná Final Fantasy 8. V tomto díle musíte využívat magických depozitů ledové, ohnivé a elektrické energie, které se obvykle nachází poblíž kempů a z nich vysát energii. Tu následně můžete transformovat přes menu a položku Elemancy. Abyste kouzla uskladnili, potřebujete předmět Magic Flask, který budete mít později opravdu hodně, takže nemusíte mít strach a kouzla upgradovat dle libosti. V průběhu času se tak třeba naučíte vyvolávat kouzla, která krom základního poškození mohou i stopnout nepřítele, nebo ho otrávit jedem. Jediné na co si musíte dát pozor je fakt, že kouzly můžete zranit i své nepřátele a tak je vhodné seslat kouzlo a následně Ignisovu techniku Regroup, která vás seskupí a také vám obnoví zdraví.

5 thoughts on “Final Fantasy XV: Tipy do začátku hry

  1. Tak jestli můžu, tak já bych třeba ještě uvítal nějaké tipy k rybaření, protože to se mi zrovna moc nedaří.
    Díky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověření, že nejste robot: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.